Neprofitna organizacija sa ciljem promocije i unapređenja golubova srpskih visokoletača
Savez golubara Srbije odnosno Nacionalni Savez Srbije je registrovan radi ostvarivanja i unapređivanja zajedničkih ciljeva u oblasti selekcije, standarda, zaštite, razvoja i odgoja (autohtone) rase golubova srpskih visokoletača, organizovanja takmičenja golubova srpskih visokoletača predviđena takmičarskim pravilnikom i ostvarivanja drugih zajedničkih ili opštih ciljeva i interesa koji nisu zabranjeni ustavom i zakonom.
Savez se preko svojih organa i komisija naročito zalaže za:
- Unapređenje, selekciju, standard, zaštitu, razvoj i odgoj autohtone rase golubova srpskih visokoletača.
- Organizovanje i sprovođenje takmičenja golubova srpskih visokoletača prema takmičarskim pravilnikom.
- Organizovanje, nabavku i izradu prstena – alki za golubove srpske visokoletače, na neprofitabilnoj osnovi. Alkice su visine 8,5mm, unutrašnjeg prečnika 7mm, debljine zida 0,3mm i sadrže ukućan hirični tekst: SRB, matični broj udruženja, matični broj odgajivača golubova, godinu i redni broj goluba.
- Organizovanje, polaganje sudijiskih i ispita za instruktore, stručna predavanja i seminare, kurseve, a sve u cilju osposobljavanja svog članstva i stvaranja uslova za unapređenje rase goluba srpskog visokoletača.
- Organizovanje saradnje i povezivanje sa sličnim organizacijama odgajivača golubova, sa meteorološkim i veterinarskim ustanovama, sa preduzećima za proizvodnju hrane i lekova za golubove, kao i korišćenje njihovih usluga za svoje potrebe na neprofitabilnoj osnovi.
- Organizovanje izložbi i raznih svečanosti na kojima se dodeljuju nagrade i priznanja u cilju okupljanja većeg broja članstva radi druženja i razvijanja prijateljskih odnosa i saradnje među članovima.
- Direktno učešće u stvaranju graničnih i pravičnih propisa za držanje golubova, kao i za propisivanje uslova za odgoj golubova srpskih visokoletača i njihovo sprovođenje u praksi.
- Primenu oštrih sankcija za organizatore i počinioce protivpravnog prisvajanja golubova.
- Informisanje članstva o radu saveza i njegovih organa i komisija, kao i postignutim rezultatima tima na raznim takmičenjima putem biltena, publikacija ili na drugi način.
- Sprovođenje i dosledno primenjivanje odredbi statuta, takmičarskog pravilnika i drugih opštih akata kako od strane organa saveza tako i od udruženih članica i članstva kao i sprovođenje odluka skupštine Saveza.
- Da uredno vodi knjigu – registar matičnih brojeva udruženja i drugih članica Saveza.
- Savez, kako bi obezbedio dodatna sredstva neophodna za obavljanje svojih osnovnih (neprofitnih) delatnosti može da obavlja i privrednu delatnost, koja je u vezi sa statutarnim ciljevima saveza.
Autentičnost
Prvi period – vezan je za pojavu golubova, više linija, podrasa i delimično oformljenih rasa na teritorijama Balkanskog poluostrva i beogradskog područja. Drugi period – ističe stvaranje i sređivanje osobina rase beogradskog visokoletača. Nakon trećeg perioda, koji je bio ključan za formiranje i održavanje stvorene rase, u četvrtom periodu je vreme za osvežavanje krvi rase, kao i za promenu njenog imena.
Unapređenje sistema
Uskoro…
Jedinstveni pravilnik
U okviru Kalendara, ali i zasebno, dostupan je jasno propisan takmičarski pravilnik, sa vremenom starta utakmica (u zavisnosti od doba godine), tokom takmičenja na lokaciji (sudije, alkice, itd), kao i meteorološkim uslovima (parametrima) na osnovu kojeg se takmičenje pušta, ili ne pušta, odnosno odlaže / otkazuje.
Radimo na daljem jačanju kapaciteta i popularizaciji rase
Glavni organi Saveza jesu Skupština i Izvršni odbor. Skupština Saveza delegira u višu skupštinu Saveza delegaciju koju čine po jedan predstavnik svakog Okruga članice Saveza. Organsku skupštine saveza su:
– Izvršni odbor
– Nadzorni odbor
– Sudijski odbor
– Sud pravde
– Drugi organi koje formira skupština
Srpski visokoletač (engl. Serbian highflyer) je sportski golub iz rase visokoletača, vrlo cenjen među odgajivačima kod nas i u svetu.
Odgajivači su mnogo decenija posmatrali specifičan let golubova i ukrštali ih, trudeći se da povećaju vreme njegovog zadržavanja u vazduhu. Tako, za razliku od drugih gajenih vrsta (na primer pismonoša ili lepezana), kod visokoletača se isključivo ocenjuje let – visina i svojstvo zajedničkog kruženja u jatu, u golubarskom žargonu „vis“.
Boje golubova su sledeće: Arap, Darcin, Mavijan, Tekir, Boz, Capar, Barak, Bakarlija, Beaz, Karudijan, Naudijan, Kulan
Prostorije Nacionalnog Saveza Srbije – Snežane Hrepavnik 61 Beograd