Nacionalni Savez odgajivača golubova srpskih visokoletača Srbije

Nacionalni Savez Srbije (NSS) je dobrovoljna i nevladina nedobitna organizacija, zasnovana na slobodi udruživanja više pravnih lica (sportskih saveza i udruženja), osnovan na neodređeno vreme, radi ostvativanja ciljeva u oblasti unapređenja, selekciji, standarda, zaštiti, razvoju i odgoju rase golubova srpskih visokoletača, organizovanju takmičenja golubova srpskih visokoletača, predviđena takmičarskim pravilnikom i ostvarivanju drugih zahedničkih ciljeva predviđenih Statuom, a koji nisu zabranjeni Ustavom i Zakonom.

Ključne reči: golub, srpski visokoletač, golubarski savez

Neprofitna organizacija sa ciljem promocije i unapređenja golubova srpskih visokoletača

Savez golubara Srbije odnosno Nacionalni Savez Srbije je registrovan radi ostvarivanja i unapređivanja zajedničkih ciljeva u oblasti selekcije, standarda, zaštite, razvoja i odgoja (autohtone) rase golubova srpskih visokoletača, organizovanja takmičenja golubova srpskih visokoletača predviđena takmičarskim pravilnikom i ostvarivanja drugih zajedničkih ili opštih ciljeva i interesa koji nisu zabranjeni ustavom i zakonom.

Savez se preko svojih organa i komisija naročito zalaže za:

  1. Unapređenje, selekciju, standard, zaštitu, razvoj i odgoj autohtone rase golubova srpskih visokoletača.
  2. Organizovanje i sprovođenje takmičenja golubova srpskih visokoletača prema takmičarskim pravilnikom.
  3. Organizovanje, nabavku i izradu prstena – alki za golubove srpske visokoletače, na neprofitabilnoj osnovi. Alkice su visine 8,5mm, unutrašnjeg prečnika 7mm, debljine zida 0,3mm i sadrže ukućan hirični tekst: SRB, matični broj udruženja, matični broj odgajivača golubova, godinu i redni broj goluba.
  4. Organizovanje, polaganje sudijiskih i ispita za instruktore, stručna predavanja i seminare, kurseve, a sve u cilju osposobljavanja svog članstva i stvaranja uslova za unapređenje rase goluba srpskog visokoletača.
  5. Organizovanje saradnje i povezivanje sa sličnim organizacijama odgajivača golubova, sa meteorološkim i veterinarskim ustanovama, sa preduzećima za proizvodnju hrane i lekova za golubove, kao i korišćenje njihovih usluga za svoje potrebe na neprofitabilnoj osnovi.
  6. Organizovanje izložbi i raznih svečanosti na kojima se dodeljuju nagrade i priznanja u cilju okupljanja većeg broja članstva radi druženja i razvijanja prijateljskih odnosa i saradnje među članovima.
  7. Direktno učešće u stvaranju graničnih i pravičnih propisa za držanje golubova, kao i za propisivanje uslova za odgoj golubova srpskih visokoletača i njihovo sprovođenje u praksi.
  8. Primenu oštrih sankcija za organizatore i počinioce protivpravnog prisvajanja golubova.
  9. Informisanje članstva o radu saveza i njegovih organa i komisija, kao i postignutim rezultatima tima na raznim takmičenjima putem biltena, publikacija ili na drugi način.
  10. Sprovođenje i dosledno primenjivanje odredbi statuta, takmičarskog pravilnika i drugih opštih akata kako od strane organa saveza tako i od udruženih članica i članstva kao i sprovođenje odluka skupštine Saveza.
  11. Da uredno vodi knjigu – registar matičnih brojeva udruženja i drugih članica Saveza.
  12. Savez, kako bi obezbedio dodatna sredstva neophodna za obavljanje svojih osnovnih (neprofitnih) delatnosti može da obavlja i privrednu delatnost, koja je u vezi sa statutarnim ciljevima saveza.
Dodela nagrada i priznanja na svečanoj skupštini 2023
Svečana proslava Saveza 2024 (VIDEO)

Autentičnost

Prvi period – vezan je za pojavu golubova, više linija, podrasa i delimično oformljenih rasa na teritorijama Balkanskog poluostrva i beogradskog područja. Drugi period – ističe stvaranje i sređivanje osobina rase beogradskog visokoletača. Nakon trećeg perioda, koji je bio ključan za formiranje i održavanje stvorene rase, u četvrtom periodu je vreme za osvežavanje krvi rase, kao i za promenu njenog imena.

Unapređenje sistema

Uskoro…

Jedinstveni pravilnik

U okviru Kalendara, ali i zasebno, dostupan je jasno propisan takmičarski pravilnik, sa vremenom starta utakmica (u zavisnosti od doba godine), tokom takmičenja na lokaciji (sudije, alkice, itd), kao i meteorološkim uslovima (parametrima) na osnovu kojeg se takmičenje pušta, ili ne pušta, odnosno odlaže / otkazuje.

Najuspešniji takmičar MOSS-a i Balkana u 2022. godini
Najuspešniji takmičar MOSS-a i Balkana u 2022. godini (VIDEO)

Radimo na daljem jačanju kapaciteta i popularizaciji rase

Glavni organi Saveza jesu Skupština i Izvršni odbor. Skupština Saveza delegira u višu skupštinu Saveza delegaciju koju čine po jedan predstavnik svakog Okruga članice Saveza. Organsku skupštine saveza su:
– Izvršni odbor
– Nadzorni odbor
– Sudijski odbor
– Sud pravde
– Drugi organi koje formira skupština

Srpski visokoletač (engl. Serbian highflyer) je sportski golub iz rase visokoletača, vrlo cenjen među odgajivačima kod nas i u svetu.

Odgajivači su mnogo decenija posmatrali specifičan let golubova i ukrštali ih, trudeći se da povećaju vreme njegovog zadržavanja u vazduhu. Tako, za razliku od drugih gajenih vrsta (na primer pismonoša ili lepezana), kod visokoletača se isključivo ocenjuje let – visina i svojstvo zajedničkog kruženja u jatu, u golubarskom žargonu „vis“.

Boje golubova su sledeće:  Arap, Darcin, Mavijan, Tekir, Boz, Capar, Barak, Bakarlija, Beaz, Karudijan, Naudijan, Kulan

Naša dostignuća i brojke

Sed libero enim sed faucibus turpis in eu mi. Viverra suspendisse potenti nullam ac tortor vitae purus faucibus ornareolestie at elementum.

Golubovi se gaje širom Srbije

Golubovi rase srpski visokoletač se gaje na teritoriji cele Srbije, a i šire. Veći centri su ipak: Beograd, Niš, Kragujevac, Smederevo, Šabac, Pančevo, Kruševac, Kraljevo, Jagodina, itd.

Sportski golub koji se takmiči i ostvaruje vrhunske domete

Let ovih golubova kreće se u intervalu od 4 do čak 16 časova, što se može videti iz rejting lista održanih takmičenja.

Istorije nema granice

Stvaranje rase beogradskog i srpskog visokoletača trajalo je stoginama godina, i imalo je više razvojnih perioda. Srpski visokoletač prepoznatljiv je po svojoj ćubi, odnosno ćubastom izgledu. Ideja o Udruživanju počela se rađati daleke 1885. godine.

Rezultati po strogom pravilniku priznati na međunarodnom nivou

Upravo tradicija koju imamo obavezuju nas da ovom sportu priđemo sa željom da ga podignemo na još viši nivo. Takmičenja organizuju takmičarski odbori uz strogo poštovanje takmičarskog pravilnika.

10.000 +

Članova Saveza

550 +

Klubova

9-10

Takmičenja godišnje

3

Članice Balkanskog Saveza

Prostorije Nacionalnog Saveza Srbije – Snežane Hrepavnik 61 Beograd